Przedszkole Promujące Zdrowie

• SZÓSTKA - PRZEDSZKOLEM PROMUJĄCYM ZDROWIE

• SUKCES! SUKCES! SUKCES!

NASZE PRZEDSZKOLE OTRZYMAŁO KRAJOWY CERTYFIKAT PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

Szanowni Rodzice!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w dniu 27 listopada w Warszawie z rąk pani wiceminister Iwony Michałek, pani dyrektor Anna Mądry odebrała Krajowy Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie. To prestiżowe wyróżnienie jest formalnym uznaniem dla wysiłku całej społeczności przedszkolnej, realizującej długofalowe i systemowe działania w zakresie promocji zdrowia. Przyznany Certyfikat jest gwarancją, że w naszym przedszkolu zdrowie i edukacja są ze sobą nierozerwalnie związane.

Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz całej społeczności przedszkolnej.

Ten SUKCES to dzięki Wam.

Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.

______________________________________________________________________________________​​​​​​

12 czerwca 2006 r. otrzymaliśmy Certyfikat przyjęcia do Wojewódzkiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie

13 stycznia 2004 r. otrzymaliśmy Certyfikat przyjęcia do Rejonowej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie

Uważamy, że kształtowanie świadomości dzieci o zdrowym trybie życia powinno odbywać się na pierwszym szczeblu edukacji czyli w przedszkolu. Jako pierwsi i jedyni w mieście zorganizowaliśmy bezpłatną gimnastykę korekcyjną dla dzieci prowadzoną przez rehabilitanta. W realizację naszej misji zaangażowany jest personel pedagogiczny, administracyjno – obsługowy, jak również rodzice, efektem naszej wspólnej pracy jest przedszkole, w którym dzieci czują się ważne, bezpieczne i akceptowane. Koncepcja pracy naszego przedszkola opiera się na edukacji zdrowotnej. Działaniami chcemy objąć nie tylko dzieci, ale również całą społeczność przedszkolną oraz nawiązać współpracę z dalszym środowiskiem.

MISJA PRZEDSZKOLA

Przedszkole promuje i kształtuje styl życia od najmłodszych lat – który to będzie wyznaczać konkretne zachowania, przyzwyczajenia i nawyki prozdrowotne w okresie dzieciństwa, by następnie dominować w życiu dorosłym naszych wychowanków.

WIZJA PRZEDSZKOLA

Przedszkole realizuje cele przedszkola promującego zdrowie:

· Edukację zdrowotną jako ważny element programu nauczania

· Promocję zdrowia – środowisko fizyczne i społeczne oraz politykę i organizację wspierającą edukację zdrowotną i sprzyjającą zdrowemu stylowi życia

· Współdziałanie z rodzicami

KONCEPCJA PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

Podstawą koncepcji Przedszkola Promującego Zdrowie są założenia promocji zdrowia, zgodnie z którymi:

• zdrowie jest tworzone przez ludzi w codziennym życiu, we wszystkich siedliskach, w których żyją, uczą się, pracują, wypoczywają, bawią się; jednym z siedlisk jest przedszkole i jego społeczność – nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, dzieci i ich rodzice;
          • niezbędne są dwa wzajemnie powiązane rodzaje działań:

- działania indywidualne ludzi, którzy starają się, aby ich styl życia był prozdrowotny,

- działania wspólne społeczności, która tworzy sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne i społeczne;

• warunkiem skuteczności działań jest uczestnictwo, zaangażowanie jak największej liczby człon­ków danej społeczności; programy promocji zdrowia są wdrażane „z ludźmi”, a nie „dla ludzi”; w przedszkolu niezbędne jest uczestnictwo nauczycieli, innych pracowników, dzieci (rzeczywiste, a nie pozorne) i współpraca z rodzicami.

W sieci Szkoły dla Zdrowia w Europie (SHE) przyjęto, że promocja zdrowia w przedszkolu to wszelkie dzia­łania podejmowane w celu ochrony i poprawy zdrowia wszystkich członków społeczności przedszkol­nej. Istotą jest całościowe podejście do promocji zdrowia w przeszkolu, które jest znacznie szersze niż realizacja programów edukacyjnych dotyczących różnych aspektów zdrowia.

Cechą, która wyróżnia nasze przedszkole jest przynależność do Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie!