Przedszkole Promujące Zdrowie

• DEFINICJA, MODEL I STANDARDY PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

• Definicja placówki promującej zdrowie

Placówka promująca zdrowie to np. przedszkole, które we współpracy z rodzicami dzieci i społecznością lokalną:

• systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobre­mu samopoczuciu społeczności przedszkolnej,
          • wspiera rozwój kompetencji dzieci i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Model PPZ uwzględnia trzy po­ziomy:

• warunki dla tworzenia PPZ,
          • główne kierunki działań
          • oczekiwane efekty.

Przedszkole promujące zdrowie realizuje zadania określone w obowiązujących aktach prawnych i w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, a ponadto spełnia warunki określone w czterech standardach PPZ.

Standardy Przedszkola Promującego Zdrowie

1. Koncepcja pracy przedszkola, jego struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności przedszkol­nej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
          2. Klimat społeczny przedszkola sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu dzieci, nauczycieli i in­nych pracowników przedszkola oraz rodziców dzieci.
          3. Przedszkole realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla dzieci, nauczycieli i innych pracowników przedszkola oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
          4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu dzieci, nauczycieli i innych pracowników przedszkola oraz współpracy z rodzicami.