Przedszkole Promujące Zdrowie

• INFORMACJE

• PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 6 JEST PRZEDSZKOLEM PROMUJĄCYM ZDROWIE!!!

12 czerwca 2006 r. otrzymaliśmy Certyfikat przyjęcia do Wojewódzkiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie

13 stycznia 2004 r. otrzymaliśmy Certyfikat przyjęcia do Rejonowej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie

Uważamy, że kształtowanie świadomości dzieci o zdrowym trybie życia powinno odbywać się na pierwszym szczeblu edukacji czyli w przedszkolu. Jako pierwsi i jedyni w mieście zorganizowaliśmy bezpłatną gimnastykę korekcyjną dla dzieci prowadzoną przez rehabilitanta. W realizację naszej misji zaangażowany jest personel pedagogiczny, administracyjno – obsługowy, jak również rodzice, efektem naszej wspólnej pracy jest przedszkole, w którym dzieci czują się ważne, bezpieczne i akceptowane. Koncepcja pracy naszego przedszkola opiera się na edukacji zdrowotnej. Działaniami chcemy objąć nie tylko dzieci, ale również całą społeczność przedszkolną oraz nawiązać współpracę z dalszym środowiskiem.

MISJA PRZEDSZKOLA

Przedszkole promuje i kształtuje styl życia od najmłodszych lat – który to będzie wyznaczać konkretne zachowania, przyzwyczajenia i nawyki prozdrowotne w okresie dzieciństwa, by następnie dominować w życiu dorosłym naszych wychowanków.

WIZJA PRZEDSZKOLA

Przedszkole realizuje cele przedszkola promującego zdrowie:

· Edukację zdrowotną jako ważny element programu nauczania

· Promocję zdrowia – środowisko fizyczne i społeczne oraz politykę i organizację wspierającą edukację zdrowotną i sprzyjającą zdrowemu stylowi życia

· Współdziałanie z rodzicami

KONCEPCJA PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

Podstawą koncepcji Przedszkola Promującego Zdrowie są założenia promocji zdrowia, zgodnie z którymi:

• zdrowie jest tworzone przez ludzi w codziennym życiu, we wszystkich siedliskach, w których żyją, uczą się, pracują, wypoczywają, bawią się; jednym z siedlisk jest przedszkole i jego społeczność – nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, dzieci i ich rodzice;
          • niezbędne są dwa wzajemnie powiązane rodzaje działań:

- działania indywidualne ludzi, którzy starają się, aby ich styl życia był prozdrowotny,

- działania wspólne społeczności, która tworzy sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne i społeczne;

• warunkiem skuteczności działań jest uczestnictwo, zaangażowanie jak największej liczby człon­ków danej społeczności; programy promocji zdrowia są wdrażane „z ludźmi”, a nie „dla ludzi”; w przedszkolu niezbędne jest uczestnictwo nauczycieli, innych pracowników, dzieci (rzeczywiste, a nie pozorne) i współpraca z rodzicami.

W sieci Szkoły dla Zdrowia w Europie (SHE) przyjęto, że promocja zdrowia w przedszkolu to wszelkie dzia­łania podejmowane w celu ochrony i poprawy zdrowia wszystkich członków społeczności przedszkol­nej. Istotą jest całościowe podejście do promocji zdrowia w przeszkolu, które jest znacznie szersze niż realizacja programów edukacyjnych dotyczących różnych aspektów zdrowia.

Definicja placówki promującej zdrowie

Placówka promująca zdrowie to np. przedszkole, które we współpracy z rodzicami dzieci i społecznością lokalną:

• systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobre­mu samopoczuciu społeczności przedszkolnej,
          • wspiera rozwój kompetencji dzieci i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Model PPZ uwzględnia trzy po­ziomy: warunki dla tworzenia PPZ, główne kierunki działań i oczekiwane efekty. Na podstawie modelu opracowano cztery standardy PPZ – pierwszy odnosi się do warunków tworzenia PPZ, kolejne trzy do głównych kierunków działań. Nie jest możliwe określenie standardów dla oczekiwanych efektów.

Standardy Przedszkola Promującego Zdrowie

1. Koncepcja pracy przedszkola, jego struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności przedszkol­nej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
          2. Klimat społeczny przedszkola sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu dzieci, nauczycieli i in­nych pracowników przedszkola oraz rodziców dzieci.
          3. Przedszkole realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla dzieci, nauczycieli i innych pracowników przedszkola oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
          4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu dzieci, nauczycieli i innych pracowników przedszkola oraz współpracy z rodzicami.

Cechą, która wyróżnia nasze przedszkole jest przynależność do Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie!

Koordynator ds. promocji zdrowia:

E. Padwińska

M. Kościelny

Skład zespołu ds. promocji zdrowia:

R. Stachowicz

B. Baran (za-ca)

E. Rembisz

E. Dziełyńska (pracownik administracyjny)

J. Burakowska (pracownik kuchni)

A. Dudek (rodzic)